Sportchefen på SVT, Åsa Edlund Jönsson: ”Finfina siffror för padeln”
Nu har vi fått ta del av tittarsiffrorna från vår första historiska TV-sändning och det var många runt om i Sverige som valde padel i söndags vilket vi tycker är fantastiskt kul. Och vilken padel de fick se, responsen har varit idel superlativ från alla håll, allt från en fin padelarena, bra produktion, duktiga kommentatorer och ett spel på väldigt hög nivå med några bollar i yttersta världsklass – tacka igen till alla spelare.
Så här ser sammanställningen ut från SVT:
Räckvidd i broadcast (SVT1): 613 000 tittare (räckvidd betyder att en tittare bara behövde se tre minuter sammanhängande av sändningen – men en stor räckvidd för padel alltså)
Snitt på hela sändningen: 130 000 tittare
Tittare på den mest tittade kvarten: 287 000
SVT Play: 48 000 starter av sändningen. I snitt tittade en tittare ungefär 30 minuter per start vilket är en fin tid. Det betyder att dom som startade sändningen valde att sitta kvar och kolla.
Utöver detta visades inslag om padel i bland annat dessa program (SVT1):
- Sportnytt lördag: 855 000 tittare
- Sportnytt söndag: 436 000 tittare
- Sportspegeln söndag: 498 000 tittare
- Helgstudion söndag: 130 000 tittare
Det här är vi såklart väldigt stolta och glada över, ett stort tack till alla som tittade. Tillsammans tar vi Svensk padel framåt!