Tävling

Årets sanktionerade turneringar och övriga klubbtävlingar

Anmälan samt information för respektive tävling tas med arrangerade klubb. För uppdatering av tävlingar, hör av dig till:
Björn Stolt, 0709-18 50 00, bjorn.stolt@svenskpadel.se.


Swedish Padel Tour 2019

1-3 mars: SPT Open, LuleåDatum: 1-3 mars
Tävling: SPT Open
Sanktionerade klasser: Info kommer senare
Arrangör: Luleå Padelklubb
Stad: Luleå
Anmälan:
Tävlingen på Facebook: Klicka här

29-31 mars: SPT Open, UmeåPlats: Umeå Padelklubb

26-28 april: SPT Masters, Västerås – Plats: Västerås Padel Arena.

7-9 juni: SPT Masters, Uppsala – Plats: Uppsala Padel

9-11 aug: SPT Open, Växjö – Plats: Växjö Padelcenter

27-29 sept: SPT Masters, Skurup – Plats: Skurup Padelklubb

1-3 nov: SPT Open, Halmstad – Plats: Halmstad Padelclub

6-8 dec: SPT Masterfinal, Göteborg – Plats: GLTK



Lag-SM 2019

10-12 maj: Kval Region Norr – Gävle Padel, Gävle – Plats:

10-12 maj: Kval Region Syd – Nissan Padelcenter, Oskarström – Plats:

10-12 maj: Kval Region Öst – Peking Padel, Norrköping – Plats:

10-12 maj: Kval Region Väst – Örebro Padel, Backahallen Örebro – Plats:

Slutspel – PDL Center, Trollhättan – Plats:


Övriga tävlingar 2019

Sanktionerade tävlingar (för spelare med licens)
Ej sanktionerade tävlingar

5-6 jan: Padelverket HCP 2019, Älvsjö Datum: 5-6 januari
Tävling: Padelverket HCP 2019
Klasser utan sanktion: Herrar med handikapp och Damer med handikapp
Arrangör: Padelverket
Stad: Stockholm/Älvsjö
Anmälan: bjorn@stolt.se
Hemsida: Klicka här
Resultat: Klicka här

18-20 jan: Scandic Open, Halmstad Datum: 18-20 januari
Tävling: Scandic Open
Sanktionerade klasser: Herrar A, Herrar B och Damer B
Övriga klasser: Herrar C och Damer B
Arrangör: Halmstad Padelcenter
Stad: Halmstad
Anmälan: mac@halmstadpadelcenter.se
Resultat: Klicka här

19-20 jan: Sundsvall Open, SundsvallDatum: 19-20 januari
Tävling: Sundsvall Open
Sanktionerade klasser: Herrar B, Damer B
Arrangör: Sundsvall Padel
Stad: Sundsvall
Anmälan: sundsvallpadel@gmail.com
Resultat: Klicka här

26 jan: Padel365 Mix, LuleåDatum: 26 januari
Tävling: Padel365 Mix
Klasser utan sanktion: Mixed
Arrangör: Padel 365
Stad: Luleå
Anmälan: matchi.se

8-9 feb: Part Open, Uppsala Datum: 8-9 februari
Tävling: Part Open
Klasser utan sanktion: Herrar A, Herrar B, Herrar C, Damer A och Damer B
Arrangör: Uppsala Padelcenter
Stad: Uppsala
Anmälan: Anmälan via www.uppsalapadelcenter.se

9 feb: Padel Open, Helsingborg Datum: 9 februari
Tävling: Padel Open
Klasser utan sanktion: Herrar B, Herrar C, Damer B och Damer C
Arrangör: Padel Crew
Stad: Helsingborg
Anmälan: tavling@padelcrew.se

23-24 feb: Winter Classics, Mölnlycke/Partille Datum: 23-24 februari
Tävling: Winter Classics
Klasser utan sanktion: Herrar A, Herrar B och Damklass
Arrangör: PDL/Padelfabriken
Stad: Mölnlycke/Partille
Anmälan: turnering@padelfabriken.nu

9-10 mars: Court1 Open, NackaDatum: 9-10 mars
Tävling: Court1 Open – by 08 Plattsättarna
Klasser utan sanktion: Herrar A, Herrar B, Damer A, Damer B, Juniorer J15 och Singel
Arrangör: Court1
Stad: Nacka
– Anmälan: bjorn@stolt.se
Hemsida: Klicka här

15-17 mars: Shotluckan Open, UppsalaDatum: 15-17 mars
Tävling: Shotluckan Open
Sanktionerade klasser: Herrar A, Herrar B, och Damer A
Övriga klasser: Herrar C och Damer B
Arrangör: Uppsala Padelcenter
Stad: Uppsala
Anmälan: Klicka här

21 mars: Finans-SM, ÄlvsjöDatum: 21 mars
Tävling: Finans-SM
Klasser utan sanktion: En klass för samtliga lag
Arrangör: Carneo i samarbete med Padelverket
Stad: Älvsjö (Stockholm)
Anmälan: Klicka här

22-24 mars: SVB Open, Hässleholms PadelklubbDatum: 22-24 mars
Tävling: Info kommer
Sanktionerade klasser: Herrar B, Herrar C och Damer C
Arrangör: Hässleholms Padelklubb
Stad: Hässleholm
Anmälan: hassleholmspk@outlook.com

23-24 mars: Camelbak Open, Hudiksvall Datum: 23-24 mars
Tävling: Camelbak Open
Sanktionerade klasser: Herrar B och Damer B
Arrangör: PDL Hudiksvall
Stad: Hudiksvall
Anmälan: info@pdlcenterhudik.se

12-14 april: Diabetes Charity Open, Halmstad Datum: 12-14 april
Tävling: Diabetes Charity Open
Sanktionerade klasser: Herrar B och Damer B
Övriga klasser: Herrar C och Damer C
Arrangör: Halmstad Padelcenter
Stad: Halmstad
Anmälan: mac@halmstadpadelcenter.se

10-12 maj (prel): Lag-SM Kval – Plats: Ej klart

31 maj-2 juni (prel): Lag-SM Slutspel – Plats: Ej klart

6-9 juni: Uppsalapadelweekend, Uppsala – Klasser: Dam & Herr klass A & B, ev Ungdom
– Plats: Uppsala Padelklubb

17-23 juni: – WPT Kval – Vilshärad – Plats: Vilshärad

24-30 juni: – WPT, Båstad – Plats: Båstad

30 aug-1 sept: SM 2019 – Plats: Ej klart

11-13 okt: JSM & Veteran-SM – Plats: Ej klart