Tävling

Årets sanktionerade turneringar och övriga klubbtävlingar

Anmälan samt information för respektive tävling tas med arrangerade klubb. För uppdatering av tävlingar, hör av dig till:
Björn Stolt, 0709-18 50 00, bjorn.stolt@svenskpadel.se.


Swedish Padel Tour 2019

1-3 mars: SPT Open, LuleåDatum: 1-3 mars
Tävling: SPT Open
Sanktionerade klasser: Info kommer senare
Arrangör: Luleå Padelklubb
Stad: Luleå
Resultat: Klicka här
Tävlingen på Facebook: Klicka här

29-31 mars: SPT Open, UmeåDatum: 29-31 mars
Tävling: Umeå SPT Open
SPT-klasser: Herrar A, Damer A, Herrar 45 och Damer 45
Sanktionerade klasser: Herrar B och Damer B
Övriga klasser: Herrar C och Damer C
Arrangör: Umeå Padelklubb
Stad: Umeå
Resultat: Klicka här
Information: Klicka här

26-28 april: SPT Masters, Västerås – Plats: Västerås Padel Arena.

7-9 juni: SPT Masters, Uppsala – Plats: Uppsala Padel
Anmälan: Klicka här

9-11 aug: SPT Open, Växjö – Plats: Växjö Padelcenter

27-29 sept: SPT Masters, Skurup – Plats: Skurup Padelklubb

25-27 okt: SPT Open, Halmstad – Plats: Halmstad Padelclub

6-8 dec: SPT Masterfinal, Göteborg – Plats: GLTK


Lag-SM 2019

10-12 maj: Kval Region Norr – Gävle Padel, GävleMer info: Klicka här
Resultat: Klicka här

10-12 maj: Kval Region Syd – Nissan Padelcenter, OskarströmMer info: Klicka här
Resultat: Klicka här

10-12 maj: Kval Region Öst – Peking Padel, NorrköpingMer info: Klicka här
Resultat: Klicka här

10-12 maj: Kval Region Väst – Örebro Padel, Backahallen ÖrebroMer info: Klicka här
Resultat: Klicka här

31 maj – 2 juni: Slutspel – PDL Center, TrollhättanMer info: Klicka här



Övriga tävlingar 2019

Sanktionerade tävlingar (för spelare med licens)
Ej sanktionerade tävlingar

5-6 jan: Padelverket HCP 2019, Älvsjö Datum: 5-6 januari
Tävling: Padelverket HCP 2019
Klasser utan sanktion: Herrar med handikapp och Damer med handikapp
Arrangör: Padelverket
Stad: Stockholm/Älvsjö
Anmälan: bjorn@stolt.se
Hemsida: Klicka här
Resultat: Klicka här

18-20 jan: Scandic Open, Halmstad Datum: 18-20 januari
Tävling: Scandic Open
Sanktionerade klasser: Herrar A, Herrar B och Damer B
Övriga klasser: Herrar C och Damer B
Arrangör: Halmstad Padelcenter
Stad: Halmstad
Anmälan: mac@halmstadpadelcenter.se
Resultat: Klicka här

19-20 jan: Sundsvall Open, SundsvallDatum: 19-20 januari
Tävling: Sundsvall Open
Sanktionerade klasser: Herrar B, Damer B
Arrangör: Sundsvall Padel
Stad: Sundsvall
Anmälan: sundsvallpadel@gmail.com
Resultat: Klicka här

26 jan: Padel365 Mix, LuleåDatum: 26 januari
Tävling: Padel365 Mix
Klasser utan sanktion: Mixed
Arrangör: Padel 365
Stad: Luleå
Anmälan: matchi.se

8-9 feb: Part Open, Uppsala Datum: 8-9 februari
Tävling: Part Open
Klasser utan sanktion: Herrar A, Herrar B, Herrar C, Damer A och Damer B
Arrangör: Uppsala Padelcenter
Stad: Uppsala
Anmälan: Anmälan via www.uppsalapadelcenter.se

9 feb: Padel Open, Helsingborg Datum: 9 februari
Tävling: Padel Open
Klasser utan sanktion: Herrar B, Herrar C, Damer B och Damer C
Arrangör: Padel Crew
Stad: Helsingborg
Anmälan: tavling@padelcrew.se

23-24 feb: Winter Classics, Mölnlycke/Partille Datum: 23-24 februari
Tävling: Winter Classics
Klasser utan sanktion: Herrar A, Herrar B och Damklass
Arrangör: PDL/Padelfabriken
Stad: Mölnlycke/Partille
Anmälan: turnering@padelfabriken.nu

9-10 mars: Court1 Open, NackaDatum: 9-10 mars
Tävling: Court1 Open – by 08 Plattsättarna
Klasser utan sanktion: Herrar A, Herrar B, Damer A, Damer B, Juniorer J15 och Singel
Arrangör: Court1
Stad: Nacka
– Anmälan: bjorn@stolt.se
Resultat: Klicka här

15-17 mars: Shotluckan Open, UppsalaDatum: 15-17 mars
Tävling: Shotluckan Open
Sanktionerade klasser: Herrar A, Herrar B, och Damer A
Övriga klasser: Herrar C och Damer B
Arrangör: Uppsala Padelcenter
Stad: Uppsala
Resultat: Klicka här

21 mars: Finans-SM, ÄlvsjöDatum: 21 mars
Tävling: Finans-SM
Klasser utan sanktion: En klass för samtliga lag
Arrangör: Carneo i samarbete med Padelverket
Stad: Älvsjö (Stockholm)
Anmälan: Klicka här
Resultat: Klicka här

22-24 mars: SVB Open, Hässleholms PadelklubbDatum: 22-24 mars
Tävling: Info kommer
Sanktionerade klasser: Herrar B
Övriga klasser: Herrar C och Damer C
Arrangör: Hässleholms Padelklubb
Stad: Hässleholm
Anmälan: hassleholmspk@outlook.com
Resultat: Klicka här

23-24 mars: Camelbak Open, Hudiksvall Datum: 23-24 mars
Tävling: Camelbak Open
Sanktionerade klasser: Herrar B och Damer B
Arrangör: PDL Hudiksvall
Stad: Hudiksvall
Anmälan: info@pdlcenterhudik.se
Resultat: Klicka här

6-7 april: Padelverket Open, ÄlvsjöDatum: 6-7 april
Tävling: Padelverket Open
Klasser utan sanktion: Herrar A, Herrar B, Damer A, Damer B, Juniorer J15
Arrangör: Padelverket Älvsjö
Stad: Älvsjö (Stockholm)
– Anmälan: bjorn@stolt.se
Resultat: Klicka här

12-14 april: Diabetes Charity Open, Halmstad Datum: 12-14 april
Tävling: Diabetes Charity Open
Sanktionerade klasser: Herrar B och Damer B
Övriga klasser: Herrar C och Damer C
Arrangör: Halmstad Padelcenter
Stad: Halmstad
Anmälan: mac@halmstadpadelcenter.se

19 april: T-Engineering Santos Cup J16 **GRATIS***, Trollhättan Datum: 19 april = Långfredagen
Tävling: T-Engineering Santos Cup J16
Klasser utan sanktion: Killar och tjejer i åldrarna 10-12, 13-16 och 17-19 år
Arrangör: Trestad Padel Club
Stad: Trollhättan
Hall: 3PAC – Padel och aktivitetscenter
Frågor: trestadpadelclub@gmail.com
Anmälningsavgift: Gratis
Anmälan: Klicka här
Resultat: Klicka här

19-22 april: Påskslaget på GLTK, GöteborgDatum: 19-22 april
Tävling: Påskslaget på GLTK
Sanktionerade klasser: Herrar B och Damer B
Övriga klasser: Herrar C, Damer C, Herrar 45+, Mixed och Juniorer J18
Arrangör: GLTK
Stad: Göteborg
Anmälan: Klicka här

18-19 maj: C.A.G Open, NackaDatum: 18-19 maj
Tävling: C.A.G Open
Klasser utan sanktion: Herrar A, Herrar B, Damer A, Damer B, Juniorer J15
Arrangör: Court1
Stad: Nacka (Stockholm)
Info: Klicka här

6-9 juni: Uppsalapadelweekend, Uppsala – Klasser: Dam & Herr klass A & B, ev Ungdom
– Plats: Uppsala Padelklubb

15-16 juni: Midsummer Open, HelsingborgDatum: 15-16 juni
Tävling: Midsummer Open
Sanktionerade klasser: Damer B och Damer 45+
Övriga klasser: Damer C och Damer D
Arrangör: Padel Crew
Stad: Helsingborg
Anmälan: Info kommer senare

15-16 juni: Actionpadel Open, HaningeDatum: 15-16 juni
Tävling: Info kommer
Sanktionerade klasser: Info kommer
Arrangör: Actionpadel
Stad: Haninge (Stockholm)

15-16 juni: Masterfinal, Spånga & NackaDatum: 15-16 juni
Tävling: Masterfinal
Klasser utan sanktion: Herrar A, Herrar B, Damer A, Damer B, Juniorer J15
Arrangör: Padelverket och Court1
Stad: Spånga & Nacka (Stockholm)
Info: Klicka här
– Frågor: bjorn@stolt.se

17-23 juni: – WPT Kval, Vilshärad – Plats: Vilshärad

22-23 juni & 3-7 juli: Vilshärad Padel Masters, VilshäradDatum: 22-23 juni & 3-7 jul
Tävling: Vilshärad Padel Master
Sanktionerade klasser: Herrar A, Damer A, Herrar B, Damer B, Herrar 45+ och Damer 45+
Arrangör: Halmstad Padel Club
Stad: Vilshärad

24-30 juni: – WPT, Båstad – Plats: Båstad

12-14 juli: Celsius Summer Padel Masters, HelsingborgDatum: 12-14 juli
Tävling: Celsius Summer Padel Masters
Sanktionerade klasser: Herrar B och Damer B
Arrangör: Padel Crew
Stad: Helsingborg
Anmälan: Info kommer senare

19-21 juli: Explorepadel Open, ÖrebroDatum: 19-21 juli
Tävling: Explorepadel Open
Sanktionerade klasser: Herrar B och Damer B
Arrangör: Örebro Padelcenter och Gustavsviks Golfklubb
Stad: Örebro

23-28 juli: International Padel experience Madison, Trelleborg Datum: 23-28 juli
Tävling: International Padel experience Madison
Sanktionerade klasser: Herrar A, Herrar B, Damer A och Damer B
Övriga klasser: Herrar C, Damer C, Herrar +45, Damer +45 och Mixed
Arrangör: Padel of Sweden
Stad: Trelleborg

6-8 augusti: Ystad Padel Open, YstadDatum: 6-8 augusti
Tävling: Ystad Padel Open
Sanktionerade klasser: Herrar A och Damer A
Övriga klasser: Företagsklass samt 9-11 aug spelas Herrar C och Damer C
Stad: Ystad

23-25 augusti: Rejmes Padel Open, ÖrebroDatum: 23-25 augusti
Tävling: Rejmes Padel Open
Sanktionerade klasser: Herrar A och Damer A
Övriga klasser: Herrar C, Damer C och Mixed
Stad: Örebro
Info: Inbjudan

30 aug – 1 sep: SM 2019, HelsingborgDatum: 30 augusti – 1 september
Tävling: SM 2019
Sanktionerade klasser: Herrar A och Damer A
Arrangör: Padel Crew
Stad: Helsingborg
Anmälan: Info kommer senare
7-8 sep: Lightweb Open, SpångaDatum: 7-8 sep
Tävling: Lightweb Open
Sanktionerade klasser: Herrar A, Herrar B, Damer A och Damer B
Övriga klasser: Juniorer J15, Herrar C och Damer C
Arrangör: Padelverket Sportklubb
Stad: Spånga (Stockholm)
Frågor: bjorn@stolt.se

4-6 okt: JSM & Veteran-SM, Halmstad – Plats: Halmstad