EM-brons till Sveriges flickor

Vilket härligt mästerskap vi fick bevittna i Porto, Portugal när Sveriges flickor vann brons på Ungdoms-EM. Även de svenska pojkarna var nära medalj men hamnade på en stark femte plats.

De svenska pojkarna var redan inkvalade till EM-slutspelet (Final 8) medan flickorna fick börja med kval som kallas Phase 2. I kvalet var det bara gruppsegrarna som gick vidare. Sverige hamnade i samma grupp som Norge, Danmark och Ungern. På papperet en ganska enkel grupp där Danmark fick ses som den största utmanaren.


Flickornas väg till medalj

I första matchen körde Sverige över Norge och vann alla tre matcher klart. I nästa match väntade Danmark och som förväntat blev lagmatchen något jämnare men Sverige var aldrig hotad i någon av de tre matcherna. Den sista matchen mot Ungern blev en ordentlig utskåpning och Sverige var därmed klar för slutspel.

Slutspelet bestod av 2 grupper med fyra lag i varje grupp. Sverige hamnade i en svår grupp med Italien, Frankrike och Estland där de sistnämnda fick ses som en skräll att de tog sig dit. Sverige inledde mot Italien och var endast två bollar från att vinna lagmatchen men till sist var det Italien som vann efter 2–1 i matcher.

Nu väntade Frankrike och här skulle seger krävas för att drömmen om semifinal skulle leva vidare. Sverige inledde starkt i U14 och vann efter imponerande spel. I nästa match som var U16 inledde Sverige starkt men tappade spelet och Frankrike kunde utjämna till 1–1 i matcher. Nu väntade en helt avgörande match i U18. Det var hög anspänning både på banan och läktaren. Svenskorna visade prov på verklig ”killer-instinkt” och vann alla avgörande poäng och det var en stor anledning till att Sverige vann med 2–1. I sista matchen kunde inte Estland bjuda på något motstånd och därmed var de svenska flickorna klara för semifinal.

Eftersom Sverige kom tvåa i gruppen väntade gruppsegraren från den andra gruppen. Det var den solklara favoriten Spanien och såklart är inget omöjligt men det skulle krävas mycket för att Sverige skulle kunna vinna. Sverige förlorade den första matchen men ledde bägge seten med 3–1. Trots förlusten visade de svenska flickorna vilken potential som finns. I den andra matchen var Spanien något nummer för stor och därmed vad Sverige utslagen. Den tredje matchen spelades ändå och här visade återigen Sverige vilken hög nivå de har. Sverige förlorade första set i tiebreak och andra set med 6–4. Trots förlust ska Sverige vara stolta och det var många på arenan som var imponerade av hur starka Sverige var.

Nu väntade en bronsmatch mot hemmanationen Portugal som definitivt är en respekterad motståndare. I första matchen kör våra svenska U14-flickor fullständigt över Portugal. Nu hade Sverige chans att avgöra i U16. Sverige vann första set men Portugal kämpade sig tillbaka och blev starkare än Sverige ju längre matchen led och kunde utjämna till 1–1 i matcher. Återigen blev det en helt avgörande match i U18 och ännu en gång visade Sverige prov på en väldigt hög nivå och var kyligare än motståndarna i de avgörande lägena. Därmed vann Sverige bronsmedaljen och laget ska vara stolta över både resultat och prestationer.


Ingen medalj för pojkarna men starka prestationer

De svenska pojkarna lottades in med Portugal, Danmark och Spanien. På papperet kändes det som att det skulle bli en direkt ödesmatch direkt mot Portugal eftersom Spanien kändes som en ganska ohotad gruppsegrare. Vilket drama vi fick se i matchen mot Portugal. Efter två matcher stod det 1–1 och i den avgörande matchen förlorade Sverige i tiebreak i första set. Där tappades nog en del av gnistan för Sverige orkade inte stå emot i andra set och Portugal vann matchen.

Mot Danmark spelade Sverige övertygande och vann de två inledande matcherna och lagmatchen var därmed vunnen. Den sista matchen spelades ändå eftersom alla resultat räknas för rankingen i gruppen. Danmark stod upp bra men Sverige vann första set i tiebreak och vann även andra set.

I den sista matchen mot Spanien krävdes seger för att nå semifinal. Spanien var såklart solklara favoriter men de svenska pojkarna kämpade starkt men kunde inte hota Spanien i någon av matcherna. Därmed var drömmen om semifinal borta men alla placeringar skulle spelas ut och varje placering är viktig eftersom de ligger till grund för vilka länder som kommer vara inkvalade till nästa års VM. Det internationella förbundet, FIP, har inte presenterat hur många platser Europa har till kommande VM men det spekuleras att de sex främsta länderna i Europa är inkvalade.

I den första placeringsmatchen väntade Nederländerna. Här fick de svenska pojkarna ses som favoriter men att Nederländerna skulle bjuda på tufft motstånd. Så blev inte fallet. Sverige körde över Nederländerna totalt i alla tre matcherna. Härnäst väntade Belgien och en vinst här skulle ge Sverige en meriterande femte plats. Sveriges fina form höll i sig och Belgien hade inte skuggan av en chans. Sveriges pojkar ska vara stolta över prestationen under veckan och det var inte mycket som fattades för att pojkarna, likt flickorna också skulle få med sig en medalj hem.


Sveriges trupp

Flickor 14
USM-vinnare: Maja Linge & Amanda Blohmé
Kaptenernas val: Tilde Strömgren & Vilma Persson

Flickor 16
USM-vinnare: Lola Teikari & Selma Killman
Kaptenernas val: Agnes Värmfors & Evelinn Engzell

Flickor 18
USM-vinnare: Silje Kjaergaard & Zoe Andersson
Kaptenernas val: Elma Misanovic & Juni Sjöland

Pojkar 14
USM-vinnare: Vincent Tull & Gustav Berg
Kaptenernas val: Eric Norlén & Billy Nordgaard

Pojkar 16
USM-vinnare: Filip Dahlqvist & Vilgot Persson
Kaptenernas val: Malte Lindh & Wiggo Johansson

Pojkar 18
USM-vinnare: William Waldenlöv & Ludvig Jönsson
Kaptenernas val: Filip Stener & Eddi Svensson

Ledare
Jonas Persson, övergripande ansvarig
Cornelia Lister Haglind, förbundskapten flickor
Åsa Eriksson Krueger, förbundskapten flickor
Robert von Scheele, förbundskapten pojkar
Fredric Bengtsson, förbundskapten pojkar
Peja Lindholm, administration och säkerhet


Topp 8 placeringar på EM

Flickor

1: Spanien
2: Italien
3: Sverige
4:Portugal
5: Frankrike
6: Belgien:
7: Nederländerna
8: Estland

Pojkar

1: Spanien
2: Frankrike
3: Italien
4: Portugal
5: Sverige
6: Belgien
7: Danmark
8: Nederländerna

Mer fakta och resultat finns på FIP:s hemsida.