Avsluta en idrottsförening

För frågor, kontakta ditt RF-SISU distrikt

Maila protokoll för önskat utträde/nedläggning med beslut till lisa@svenskpadel.se.

Checklista för att lägga ner förening:

  • Se till att alla fakturor är betalda så föreningen inte sitter på några skulder (gäller inte medlemskap i SPF innevarande år) samt att ni inte har några medel att redovisa eller återrapportera i IdrottOnline.
  • Extrainsatt årsmöte ska genomföras (se era stadgar), där två punkter är centrala:
    Beslut om att lägga ner föreningen (alternativt gå ut förbundet om föreningen lever vidare)
    Beslut om hur föreningens tillgångar (pengar i kassan, idrottsmaterial och liknande) ska fördelas.
    Mall för extra årsmöte: Extrastamma-mall-dagordning (2)
  • Se över era stadgar vad som sägs om ”Upplösning av förening” och utgå från dessa i era beslut på mötet. 
  • Protokoll ska skrivas för de beslut som fattas samt undertecknas.
  • Skicka in protokoll och meddela avslutad förening till Svenska Padelförbundet (lisa@svenskpadel.se)
  • Kontakta support för eventuella system som föreningen använder för att avsluta dessa.   
  • Skicka in ansöka om förenings avslutande av organisationsnr till skatteverket LÄNK>>
  • Avsluta föreningskonto hos banken

RF:s hemsida:

Lägga ner

För upplösning av föreningen krävs normalt beslut av årsmötet med minst 2/3 majoritet. Om det förekommer strängare skrivning i föreningens egna stadgar är medlemmarna dock alltid skyldig att följa denna ordning. När föreningen är upplöst ska föreningens organisationsnummer avregistreras hos Skatteverket. Föreningen behöver också meddela det SF som föreningen tillhör att föreningen är nedlagd.

Ombilda

Det finns två vägar att gå när det handlar om att slå ihop föreningar. Det vanligaste är att en av klubbarna läggs ner, oftast den mindre, eftersom den har mindre administration. Det andra alternativet är att båda läggs ner och en helt ny förening bildas.

Utträde

Om en förening kommer finnas kvar men inte längre vill vara ansluten till ett eller flera av de SF föreningen är ansluten till så ska begäran om utträde meddelas berört SF.